Pytania i odpowiedzi Grzybica stóp
Zauważyłam u siebie nadmierne pocenie się stóp i przy tym nieprzyjemny zapach. Zwiń
Jeżeli skóra Twoich stóp jest biała i wilgotna, pojawiają się na niej bolesne pęknięcia, często złuszcza się i pokrywa bąblami to prawdopodobnie chorujesz na grzybicę stóp. Objawem najłatwiejszym do wykrycia grzybicy stóp jest swędzenie zainfekowanego miejsca. Im bardziej ją drapiesz, tym bardziej pęka, złuszcza się i dalej swędzi. Ponieważ zainfekowany obszar jest wilgotny, wzrasta ryzyko brzydkiego zapachu stóp. Objawami grzybicy paznokcia jest zmiana koloru paznokcia na kremowo-biały, żółty lub nawet zielony. Paznokieć może stać się grubszy, kruchy i możesz odczuwać pewien dyskomfort. W ostateczności paznokieć może zupełnie się skruszyć i odejść od palca.
W przypadku grzybicy należy zasięgnąć porady farmaceuty, internisty lub ortopedy, którzy przepiszą skuteczne środki do zwalczenia dolegliwości. Scholl nie posiada w swojej ofercie produktów przeciwgrzybicznych. Trzeba pamiętać, że aby leczenie było skuteczne musi trwać 3 do 4 tygodni, nawet, jeśli ustąpią zewnętrzne oznaki, zarodniki grzyba mogą być nadal obecne. Ważne jest, więc, aby doprowadzić leczenie do końca cyklu, nawet w przypadku ustąpienia objawów. Ważne jest dokładne mycie i osuszenie stóp, szczególnie miejsc pomiędzy palcami. Zalecamy stosowanie Dezodorantu do stóp 3 w 1, który zapewnia stopom suchość i skutecznie zapobiega przykremu zapachowi, a dodatkowo zawiera aktywne składniki wspomagające zwalczanie grzybicy. Codziennie należy też zmieniać skarpetki i pończochy i używać czystego ręcznika. Nie pozwól nikomu korzystać z ręcznika użytego przez
ciebie.
Moje paznokcie są żółte z poziomymi pęknięciami. Prawie w ogóle nie trzymają się skóry. Jeden już raz mi odpadł. Zwiń
Jednym z powodów pękających paznokci może być infekcja, najczęściej grzybicza. Grzyby skórne zwykle najpierw atakują czubek i boki paznokcia i rozprzestrzeniają się w kierunku jego podstawy. Wczesną oznaką infekcji jest zmiana koloru paznokcia na kremowo-biały, żółty lub nawet zielony. Paznokieć może stać się grubszy, kruchy. W ostateczności paznokieć może zupełnie się skruszyć i odejść od palca.
Zasięgnij porady dermatologa, który przepisze skuteczne środki do zwalczenia dolegliwości. Lekarz może również zlecić pobranie fragmentu chorej tkanki z miejsc podejrzanych o zainfekowanie czyli zarażenie grzybicą np. opiłki paznokcia lub złuszczony naskórek aby potwierdzić rozpoznanie wstępne.
Jeżeli paznokcie zarówno u stóp jak i rąk są kruche i łamliwe zadbaj, by w Twoim jadłospisie znalazło się więcej siarki, fosforu oraz witamin z grupy B. Jedź płatki zbożowe wzbogacone w witaminy i wapń, pełnoziarniste pieczywo, zielone warzywa, ryby i jajka. Polecam również apteczne suplementy w tabletkach, zawierające witaminę B kompleks, beta-karoten i witaminę E+A. Pierwsze objawy wzmocnienia paznokci będą zauważalnie najwcześniej po trzech miesiącach.